تیرچه صنعتی | ساخت و تولید تیرچه ماشینی با جوش CO2 | آذین تیرچه

0

تیرچه صنعتی قطعه ای مثلثی شکل و گاها چهار وجهی است که به عنوان نوعی ستون در جهت استحکام برای ساخت و ساز در چوب بست سقف به کار می رود. جنس تیرچه صنعتی‌ معمولا از جنس فولاد یا بتن می باشد که در قدیم بیشتر از تیرچه چوبی بهره گرفته میشد اما امروزه با پیشرفت تلکنولوژی و امکانات در ساخت و ساز از تیرچه فولادی که توسط دستگاه های تمام اتوماتیک تولید می شود مورد استفاده قرار میگیرد. نقش تیرچه صنعتی در سقف ساختمان به شکلی است که با قرارگیری بلوک ها بر روی تیرچه به عنوان قالب بتن پوششی، شکلی T مانند را بوجود می آورند. از نام های دیگر تیرچه صنعتی میتوان به تیرچه ماشینی ، تیرچه پرسی و تیرچه فلزی اشاره نمود. در ادامه درباره ساخت تیرچه فلزی با جوش CO2 توضیحات بیشتری را خواهیم داد تا با تیرچه صنعتی بیشتر آشنا شوید.

تیرچه صنعتی با جوش CO2

برای اتصال تیرچه صنعتی در ساخت و ساز از جوش استفاده می شود که شامل دو حالت جوش آب خنک و جوش هوا خنک میباشد. از جوش آب خنک برای جوشکاری زیاد در فعالیت های صنعتی استفاده میشود و از جوش هوا خنک یا همان جوش co2 برای جوشکاری کم یا به اصطلاح خالکاری مورد استفاده قرار میگیرد که برای ساخت تیرچه صنعتی نیز از این نوع جوش بهره گرفته می شود. جوش co2 در جوشکاری یکی از بهترین روش های اتصال میباشد زیرا با استفاده از این جوش درصد ضعف در نقاط اتصال بسیار پایین می‌ آید و لازم است بدانید جوش co2 گل جوش ندارد و این مزیت به جوشکار این امکان را می‌دهد تا نقطه جوش سالمی در تیرچه صنعتی ایجاد کند. همچنین این مزیت در فرزکاری به برطرف کردن مشکلات کنده شدن رنگ بعد از رنگ کاری و به وجود آمدن زنگ آبه کمک میکند.

مقایسه تیرچه صنعتی و تیرچه سنتی

در گذشته ساخت تیرچه به شکل دستی یا سنتی متداول بوده که امروزه با تولید تیرچه های صنعتی ایرادات شکل سنتی آن گرفته شده است. مثلا میلگردهای خرپا در تیرچه سنتی با استفاده از دست زیگزاگی میشدند که این امر باعث نا متقارن و کج شدن تیرچه میشد، اما این مشکل در ساخت تیرچه صنعتی با بهره گیری از دستگاه اتوماتیک برطرف شد. تولید تیرچه صنعتی با رعایت استانداردهای ساخت و ساز به ایمنی ساختمان نیز کمک بیشتری می کند و قیمت تیرچه صنعتی نسبت به سایر تیرچه ها از جمله تیرچه سنتی مقرون به صرفه تر است. در حال حاضر فروش تیرچه صنعتی فراگیرتر از مدل سنتی آن بوده و کاربرد بیشتری بمنظور خرید تیرچه در میان خریدران دارد و تیرچه سنتی محبوبیت و کارایی خود را به دلیل ایراد در ساخت آن و عدم ایمنی لازم برای بکارگیری در فندانسیون و بدنه ساختمان ها از دست داده است.

لطفا به این مطلب رای دهید

98%

98%

عالی
  • امتیاز نویسنده

    9.8

  • امتیاز کاربران (14 رای)

    7.9

درباره نویسنده بیشتر بدانید ...

لطفا دیدگاه خود را بنویسید (-:

تماس بگیرید